Prva satelita za svetovni internet v orbiti
Si tudi vi včasih želite, da bi lahko na dopustu v tujini ali odročnem kraju dostopali do interneta? Podjetje SpaceX z Elonom Muskom na čelu želi te sanje spremeniti v realnost. Seveda pa je glavna iniciativa za internetne satelite dostop do interneta v državah podsaharske Afrike in v odročnih predelih kjer ljudje še vedno v veliko primerih nimajo »osnovne človeške pravice« kot nekateri poimenujejo dostop do spleta.
Starlink flota satelitov bo po besedah Muska služila ljudem v državah razvoja, če bo načrt seveda uspel. Včerajšnja izstrelitev rakete Falcon 9 je bila v prvi vrsti namenjena novemu španskemu satelitu Paz, a je tovor vseboval tudi prva poskusna internetna satelita SpaceX-a.
Večletni načrti Elona Muska torej le postajajo realnost, a ker ima v orbito namen poslati skoraj 12.000 satelitov, bo na globalni internet treba še počakati. Trenutno je v orbiti okoli Zemlje 1.738 aktivnih satelitov, kar pomeni, da ima Musk visokoleteče načrte. 4.425 internetnih satelitov bo 1.100 km nad zemljino površino, ostalih 7.518 pa 300 km nad Zemljo, delovali pa bodo na različnih frekvencah.

Podjetje bo moralo poskrbeti, da vsi sateliti usklajeno krožijo okoli Zemlje in spremljati kje se nahajajo, poleg tega pa poskrbeti, da se ne zaletijo. Tudi včerajšnji tovor, ki se po izstrelitvi Falcona Heavy in Tesle v vesolju morda ne sliši nič posebnega, je vsekakor velika stvar. Dobesedno. En satelit ima namreč 390 kg.
Microsat-2a in Microsat-2br kot se imenujeta, naj bi bila prva testna satelita od načrtovanih osmih, ki jim bodo sledili »pravi«. Ime omrežja Starlink sodeč po Musku izhaja iz franšize The Fault in Our Stars, kar je njegova značilna poteza, saj ideje pogosto dobi od popularnih knjig. Če načrt uspe (zagon interneta je predviden leta 2020) bo SpaceX revolucioniziral internet kot ga poznamo, še bolj povezal svet in ob tem tudi precej zaslužil. Z denarjem, ki ga bodo dobili s tem projektom, bodo financirali odpravo na Mars, zato je pomembno, da internet začne delovati čimprej, saj bi verjetno vsi radi videli ali bo misija na Mars uspešna.
Več o Elonu Musku in njegovih podvigih lahko preberete tukaj.
Sara Mikac
Latest posts by Sara Mikac (see all)
- Pretvorba odpadne plastike v čisto gorivo - sobota, 9. 02. 2019
- Izdelava src v vesolju - petek, 25. 01. 2019
- NVIDIA: V Seattlu se roboti učijo kuhati - petek, 18. 01. 2019